Elon Musk, OpenAI’a Açtığı Sözleşme İhlali Davasını Geri Çekti

Elon Musk tarafından OpenAI’a karşı açılan dava sürpriz bir şekilde geri çekildi. Bu karar, Kaliforniya eyalet mahkemesindeki hakimin OpenAI’ın görevden alınma talebini dinlemesinden bir gün önce geldi. Musk’ın Şubat ayında açtığı davada, OpenAI kurucu ortakları Sam Altman ve Greg Brockman, şirketin kar amacı gütmeyen statüsünü ihlal etmekle ve bunun yerine insanlığa yardım etmek için yapay zekayı kullanmak yerine kar etmeye öncelik vermekle suçlanmıştı.

35 sayfalık davada Elon Musk, OpenAI’ın şirkete 13 milyar dolar yatırım yapan ve yüzde 49 hisseye sahip olan Microsoft’un “kapalı kaynaklı fiili yan kuruluşu” haline geldiğini iddia etmişti. Microsoft, şirketin Windows ve Office gibi ürünlere derinlemesine entegre olan üretken yapay zeka araçları Copilot’u güçlendirmek için OpenAI teknolojisini kullanıyor.

OpenAI, Musk’ın sonuçta ortaya çıkan her türlü bilgiyi şirketin “özel kayıtlarına ve teknolojisine” erişim sağlamak için kullanacağını savunarak davanın reddedilmesini talep etti. Şirket ayrıca ihlal edilmesini gerektirecek bir kurucu anlaşmanın bulunmadığını da belirtmişti.

2015 yılında OpenAI’ın kurucularından biri olan Musk, üç yıl sonra organizasyonun gidişatı konusunda yaşanan anlaşmazlıkların ardından şirketten ayrılmıştı.

Son olarak Musk, Apple’ın OpenAI ortaklığıyla ChatGPT’yi işletim sistemlerine entegre etmesinden sonra şirketindeki Apple cihazlarını yasaklayacağını da söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x